fbpx

Nemokamas pristatymas nuo 100€

Meilė, draugystė ir aš

Meilė ir draugystė yra neatsiejami komponentai, kurie daro didelę įtaką mūsų emocijoms, elgesiui ir bendrai psichologinei gerovei. Dažnai girdime ar užduodame sau klausimus apie tai, kas mums yra meilė, kaip suprasti, jog myliu, ką man reiškia draugystė, kaip aš jaučiuosi būdamas santykyje su kitu žmogumi. Visa tai dažnai atsiremia į „aš“, nes būtent šie komponentai pripildo mumyse suvokimą apie vertybes, prieraišumą, padeda pažinti džiaugsmo, baimės, nerimo, pavydo emocijas, sukelia daug klausimų apie savęs suvokimą.

Meilė ir savęs suvokimas

Meilė, nesvarbu, romantiška ar platoniška, vaidina svarbų vaidmenį formuojant individo savęs suvokimą. Tai psichologinė, dvasinė būsena, talpinanti daug malonių ir nemalonių emocijų skirtingose situacijose. Abipusės meilės buvimas sukuria teigiamą asmeninį įvaizdį, didina savigarbą ir savivertę. Sakykim, kad yra tokia įsišaknijusi nerašyta taisyklė, jog įsimylėjęs žmogus tarsi žydi: atrodo, dažnai šypsosi, visada geros nuotaikos, pozityvus. Tikriausiai tiesa, jog, ypatingai merginoms, norisi puoštis, gražiau apsirengti, pasidažyti, tarsi atspindėti išoriškai tą jausmą, kuris jaučiamas viduje. Įsimylėję vyrai neretai dažniau demonstruoja fizinį kontaktą, rūpestį padedant namų ruošoje, pagalbą maisto gaminime, atidumą klausantis savo partnerio. 

Taip pat svarbus aspektas meilėje yra pagarba, ne tik partneriui, bet ir pagarba sau. Kai gerbiu save, arba kitą, reiškia, jog priimu su visomis stiprybėmis ir silpnybėmis, kitaip tariant, su visais teigiamais ir neigiamais bruožais, gerbiu norus, vertybes, priimtus sprendimus. 

Teigiama, jog tik žinojimas, kad esame mylimi ir vertinami kitų, sustiprina mūsų tapatybės jausmą ir prisideda prie pozityvesnio požiūrio į gyvenimą.

Suprasdami save per meilės objektyvą, giliau suvokiame savo stipriąsias, silpnąsias puses ir asmeninius troškimus. Meilė leidžia jaustis patvirtintiems, priimtiems ir suprastiems. Šis teigiamas savęs suvokimas ugdo pasitikėjimą savimi, atsparumą ir didesnį norą rizikuoti bei siekti asmeninių siekių.

Draugystė ir asmeninis augimas

Draugystė – tai prieraišumu grįsti tarpusavio santykiai su kitu žmogumi. Ši patirtis atsiranda pakankamai anksti, kai gebame sąmoningai įtraukti žmogų į savo gyvenimą kaip artimą asmenį, kuriuo pasitikime, su kuriuo dalinamės savo emocijomis, jausmais, interesais. Paklausus apie draugystę, daugelis, tikriausiai, papasakotų apie savo pirmuosius kiemo draugus, kurie turėjo didelę įtaką asmeniniam augimui, mokymuisi ir tobulėjimui. 

Artima draugystė suteikia asmenims emocinę paramą, padrąsinimą ir priklausomybės jausmą. Emocinę paramą galima patirti per pasitikėjimą bei supratimą. Draugai gali būti vieni iš pirmųjų, kurie padeda ir yra šalia, kai sunku, kai patiriamas stresas, nerimas, ar liūdesys. Jie gali būti patikimi patarėjai ir sąžiningi klausytojai, kurie suteikia saugumo pojūtį. Padrąsinimą galima patirti per moralinį palaikymą siekiant tikslų, pastangas nepasiduoti ar bendradarbiavimą/pagalbą. Priklausomybės jausmą gali sukelti dažnas noras būti draugystėje, jaučiamas malonumo jausmas, kuris yra sveika priklausomybės forma, padedanti suvokti savąjį aš. 

Per prasmingas draugystes mes įsitraukiame į socialinį palyginimą, kuriame stebime ir mokomės iš savo draugų minčių, elgesio ir pasiekimų. Šis procesas skatina asmeninį augimą, nes pritaikome teigiamas savo draugų savybes, tokias kaip empatija, atkaklumas ir optimizmas. Be to, draugai neretai atspindi mūsų stipriąsias, silpnąsias puses, ir sritis, kurias galima tobulinti.

Draugystė ir meilė gali eiti kartu. Draugystė dažnai yra pagrindas, ant kurio gali būti pastatytas gilus ir intymus ryšys, kurį mes vadiname meile. Romantiškuose santykiuose meilė gali paskatinti emocinį augimą, siūlydama paramą ir draugystę per gyvenimo iššūkius. 

Septynios meilės savybės

Yra tokia knyga „Septyni meilės dėsniai“, kuri savyje talpina labai daug naudingos informacijos apie šį poreikį, į kurį sutelpa vadinamosios paslaptys, kurias aš vadinu tiesiog savybėmis. Tai gerumas, kantrybė, atlaidumas, mandagumas, nuolankumas, dosnumas ir sąžiningumas. Nors visos šios savybės yra svarbios, tačiau, manau, jog tiek meilėje, tiek draugystėje sąžiningumas yra viena pagrindinių vertybių, kuri padeda sukurti tvirtus, pasitikėjimu grįstus santykius. 

Žemiau pateikiamas būdas, kuriuo galima įsivertinti tiesos reikšmę meilės, draugystės ir savojo aš kontekste. 

„Atsakykite į žemiau pateiktus klausimus, atsakymą įvertindami nuo nulio (0)  iki penkių (5), nulis (0) reiškia „niekada“, penki (5) – „dažniausiai“.“

  1. Truputį pameluoti, kad apsaugočiau save ar kitus žmones, yra nieko tokio.
  2. Nesvarbu, ar tikiu tuo, ką sakau, svarbu, kad atrodyčiau, jog tuo tikiu.
  3. Jeigu viršininkas žino, kad kiekvienas truputį laužo taisykles, nieko tokio, jeigu ir aš jas laužau.
  4. Man sunku apginti savo įsitikinimus, nes nesu tikras, ar aš teisus.
  5. Jeigu pasakau žmogui tiesą ir jis nuliūsta, paprasčiausiai manau, kad tai jo problema.

„Suskaičiuokite savo atsakymų rezultatus. Jeigu surinkote penkis (5) ar mažiau, akivaizdu, kad trokštate mokėti su meile pasakyti tiesą. Jeigu rezultatas didesnis, tai galbūt privers jus permąstyti tiesos reikšmę. Nustebsite, koks svarbus yra sąžiningumas, kai tvirtai apsisprendžiame iš tikrųjų mylėti.“

Straipsnį parengė psichologė Simona Cimbalistaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *