Kokia jūsų „santykinė sveikata“? Bruce D. Perry knygoje „Kas tau nutiko?“ rašo, kad pagrindinis veiksnys leidžiantis įvertinti psichikos būseną, yra dabartinė jūsų „santykinė sveikata“ arba bendrumas. Šį bendrumą skatina du dalykai: susiformavę baziniai gebėjimai užmegzti ir palaikyti santykius ir santykių „galimybės“, kurias turite šeimoje, kaimynystėje, mokykloje ir taip toliau.
Socialiniai ryšiai – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Jie lemia, kaip mes bendraujame su kitais ir kokius santykius užmezgame. Mūsų socialinių ryšių kokybė gali turėti įtakos fizinei ir psichinei gerovei, bendram laimės jausmui.
- Palaikymo ir emocinio ryšio svarba
Kai yra žmonių, kurie mus palaiko, labiau pasitikime savimi ir jaučiamės saugesni. Emocinis ryšys ir supratimas mažina vienišumo ir streso jausmą, o tai pagerina psichinę savijautą.
- Socialiniai ryšiai ir sveikata
Daugybė tyrimų atskleidžia, kad kokybiški socialiniai ryšiai yra susiję su geresne sveikata ir ilgesniu gyvenimu. Gerus santykius su aplinkiniais palaikantys žmonės rečiau suserga širdies ir kraujagyslių ligomis, depresija, sėkmingiau susidoroja su įvairiomis stresinėmis situacijomis. Bruce D. Perry knygoje „Kas tau nutiko?“ rašo, kad mes tolstame visi nuo kitų. Tai daro mus labiau pažeidžiamais, kai susiduriame su nepalankiomis situacijomis, tai lemtingas veiksnys prisidedantis prie nerimo, savižudybių ir depresijos augimo.
- Teigiama įtaka laimei
Socialiniai ryšiai ir draugystė daro esminę įtaką mūsų laimės jausmui. Kai būname malonioje kompanijoje, pakyla hormono serotonino, atsakingo už nuotaiką ir pasitenkinimo jausmą kiekis. Teigiamos emocijos, kurias gauname bendraudami, daro mūsų gyvenimą šviesesnį ir turtingesnį.
- Sunkumų įveikimas
Stiprūs socialiniai ryšiai padeda sėkmingiau susidoroti su gyvenimo iššūkiais. Kai mus palaiko artimieji, galime jais pasitikėti, gauname reikiamą pagalbą, patarimų. Tai padeda įveikti sunkumus ir su pasitikėjimu spręsti problemas.
- Santykių kūrimo ir palaikymo menas
Aukštos kokybės socialiniams ryšiams sukurti ir palaikyti reikia laiko ir pastangų. Svarbu būti atviram bendravimui, domėtis kitais žmonėmis ir būti geru klausytojui. Empatija ir tarpusavio supratimas padeda sustiprinti santykius, daro juos prasmingesniais ir harmoningesniais.
Socialiniai ryšiai yra laimingo ir sveiko gyvenimo pagrindas. Kokybiški santykiai su kitais žmonėmis gali suteikti džiaugsmo ir palaikymo, todėl kasdienis gyvenimas tampa prasmingesnis. Socialinių ryšių kūrimo ir palaikymo menas padeda kurti laimę ir gerovę, leidžia ne tik susidoroti su sunkumais, bet ir džiaugtis šviesiomis gyvenimo akimirkomis su aplinkiniais.
Kam skirti draugai? Santykių hierarchijoje draugystė neretai yra paskutinėje vietoje. Gyvenimo partneriai, tėvai, vaikai yra svarbesni už draugus. Vis dėlto daugybė apklausų rodo, kad draugystė taip pat yra svarbi laimei.
Kaip draugystė nublanksta į antrąjį planą
Tikri draugai yra lobis. Permainingame pasaulyje jie suteikia raminantį stabilumo ir palaikymo jausmą. Kartu juokiamės ir verkiame, dalinamės džiaugsmais, palaikome vieni kitus ištikus bėdai. Skiriamasis draugystės bruožas yra tas, kad ji yra savanoriška. Draugai – tai žmonės, su kuriais mūsų nesieja nei įstatymas, nei giminystės ryšys, nei mėnesio įmokos. Šie santykiai yra laisvi, mes juos palaikome tik tada, kai norime.
Atvirkštinė tokios laisvės pusė – draugams nekeliami formalūs reikalavimai. Suaugusiojo gyvenime atsiranda vis daugiau įsipareigojimų: mokslai, partneriai, tėvai, darbas – visi šie dalykai „ryja“ mūsų laisvalaikį, o draugystė nublanksta į antrąjį planą.
Vienas socialinių ryšių tyrimas parodė, kad romantiškais santykiais susiję asmenys turi vidutiniškai dviem draugais mažiau nei tie, kurie neturi partnerio. Juk draugystė žlunga ne dėl to, kad jos atsisakome savo noru, o todėl, kad atsiranda vis naujų prioritetų ir įsipareigojimų.
Kiek draugų reikia, kad būtum laimingas?
Nebūtina turėti keletą dešimčių draugų. Be to, su amžiumi žmonės tampa išrankesni. Tikrų draugų tikrai turėtų būti daugiau nei nulis ir būtų puiku, jei tai būtų kas nors kitas, o ne jūsų sutuoktinis ar partneris. Manoma, kad optimalus artimų draugų skaičius yra penki. Tai žmonės, su kuriais galite būti savimi.
Kas yra artimi draugai
Tai žmonės, su kuriais jaučiatės patogiai. Jų kompanija jums visiškai tinka ir esate tikri, kad jie visada padės sudėtingoje situacijoje. Kai išsiaiškinsite, kas yra šie žmonės, svarbu palaikyti su jais nuolatinius santykius. Šiuolaikiniame pasaulyje palaikyti draugystę tapo sunkiau. Jei norite mėgautis draugyste ir gauti iš jos naudos, ją reikia puoselėti. Idealu, jeigu susitinkate arba susiskambinate kartą per savaitę. Priešingu atveju gali nukentėti draugystės kokybė.
Geros draugystės kriterijai
- Nuoseklumas. Jei negalite susitikti su draugais asmeniškai, raskite naujų būdų reguliariai bendrauti. Pavyzdžiui, telefonu kiekvieną savaitę tuo pačiu metu. Tai svarbu, kad jaustumėtės artimesni.
- Atvirumas. Tai reiškia gilesnius ir prasmingesnius pokalbius, kai jautiesi matomas, išgirstas ir suprastas. Būkite atviri vienas kitam, klausykitės savo draugo, bet nepamirškite pasidalinti įvykiais iš savo gyvenimo. Nelaukite, kol jūsų paklaus – tiesiog pasidalykite tuo, kuo norėjote.
- Teigiamas požiūris. Pasaulyje daug negatyvo, todėl labai svarbu visur ieškoti pozityvių dalykų ir perduoti tai savo draugams. Net jei pokalbis buvo sunkus, visada stenkitės rasti būdą, kaip padaryti, jog draugas būtų geros nuotaikos. Tegul tai tampa jūsų bendravimo kultūra.
Ką daryti, jei turi mažai draugų arba jų visai nėra?
Užmegzti stipresnę draugystę gali užtrukti. Pirmiausia galite vėl susisiekti su senais draugais. Tyrimų duomenimis, norint pereiti nuo pažinties iki draugystės, reikia bendrauti apie 50 valandų, dar 40 valandų, kad taptum geru draugu, o iš viso – 200 valandų, kad taptum artimu draugu. Vadinasi, prasminga pasistengti dėl esamos ilgalaikės draugystės.
Galite susirasti naujų draugų! Tyrimai rodo, kad pusė mūsų artimų draugų keičiasi kas septynerius metus. Nežinote, nuo ko pradėti? Išbandykite šiuos veiksmus:
- Išplėskite savo socialinį ratą. Susipažinkite su kaimynais, ieškokite žmonių su panašiais interesais, pomėgiais, registruokitės į renginius, kurie suteikia daugiau galimybių bendrauti, pavyzdžiui, kalbų, rašymo, vaidybos kursus ir pan.
- Imkitės iniciatyvos. Nustokite tikėti mitu, kad draugystė įvyksta savaime. Inicijuokite kontaktus: prisistatykite, paprašykite telefono numerio ir parašykite. Jūs turite prisiimti atsakomybę. Svarbu ne tik ateiti kur nors, atsisėsti kampe ir žiūrėti į savo telefoną. Reikia pasisveikinti, prisistatyti, pasikeisti komentarais apie tai, kas vyksta aplinkui, dalintis kontaktais ir nepamiršti palaikyti ryšį. Iniciatyva yra ilgas ir besikartojantis procesas, tačiau būtent tai suteikia galimybę susirasti naujų draugų.
- Būkite atviresni. Kalbėkite apie save, užduokite klausimus apie kitus. Neturėtumėte atskleisti savo paslapčių naujiems pažįstamiems ar gilintis į asmeninio gyvenimo smulkmenas. Pasidalykite savo pomėgiais, papasakokite, kaip leidžiate laisvalaikį. Pasakykite jiems, ko tikitės iš ateities, užduokite panašius klausimus. Atlikti eksperimentai atskleidė, kad kuo daugiau nepažįstamų žmonių susipažįsta ir kalba apie save, tuo labiau auga jų tarpusavio simpatija.
Reguliariai priminkite sau savo stipriąsias savybes, nesvarbu ar tai patikimumas, įžvalgumas, humoro jausmas, ar klausymosi įgūdžiai. Tikėkite, kad galite patikti kitiems žmonėms, nenuvertinkite savęs.
Svarbiausia – pradėti veikti: eikite ten, kur susirenka žmonės, prisistatykite, keiskitės kontaktais, nelaukite, kol kas nors prieis ir pasiūlys draugauti – imkitės iniciatyvos, būkite matomais.
Straipsnį parengė
psichologė Marina Guptor