fbpx

Nemokamas pristatymas nuo 100€

Brolių ir sesių santykiai: jų svarba ir įtaka asmenybės formavimuisi

Broliai ir sesės… Ko tarp jų tik nebūna? Nuo žaislų nepasidalinimo iki besąlygiškos meilės, kuri išlieka visą gyvenimą. Vis dėlto, kad ir kas nutiktų, šie santykiai yra ypatingi, juk net yra pastebėta, kad vyresni broliai, sesės paskatina jaunesnio vaiko intelektinę veiklą, pavyzdžiui, greičiau pradedama kalbėti, geriau sutelkiamas dėmesys, o ką jau kalbėti apie greitesnį išmokimą skaityti, rašyti ar naudotis technologijomis. Tad akivaizdu, jog bendravimas su savo broliais ir sesėm, yra vertingas, nes jis padeda įgyti socialinių įgūdžių.

Santykių formavimas vaikystėje

Visi suprantame, kad brolių ir sesių santykių formavimasis prasideda vaikystei, kai gimsta dar vienas šeimos narys. Žinoma, gimęs vaikas nežaidžia, nekalba ir kitaip santykio nemezga, tačiau vyresnysis dažnai pajaučia norą globoti, saugoti, raminti, tad artimas ryšys prasideda vos tik jiems susitikus.

O tada, kai prasideda pirmi bendravimo momentai, kai mažasis turi gebėjimą žaisti kartu, mokytis, vaikščioti, ryšys tik sustiprėja. Jie išmoksta dalintis žaislais, dėmesiu, pradeda daugiau laiko leisti kartu, dažnai tampa geriausiais draugais.

Norint stiprinti vaikų tarpusavio santykius, reikia susimąstyti apie bendras veiklas, jas skatinti. Pavyzdžiui, net namų ruošos darbai gali daryti įtaką.

Ne viskas rožėm klota

Visi, kurie turi brolių ir sesių, manau, žino jausmą, kai draugystė pasibaigia, o rožinius akinius tenka nusiimti, nes pykčiai užtemdo dangų. Tad kylančius konfliktus būtina išspręsti. Būtent sprendimo būdai gali turėti įtaką asmenybės formavimuisi, pavyzdžiui, empatiškumui, gebėjimui atleisti ar net išmoko nusileisti, surasti bendrą sprendimą.

Tačiau tam, kad ugdytųsi geros savybės, vaikams gali prireikti tėvų pagalbos, kuriems neretai kyla klausimų, kaip elgtis. Štai keletas rekomendacijų:

  • Tarpininkavimas. Nepalaikykite nei vienos, nei kitos pusės, bandykite nuraminti vaikus ir paskatinti juos kalbėtis. Pavyzdžiui, vienas kito išklauso nepertraukdami, ieško sprendimo būdo, bando suprasti, kaip jaučiasi kitas. Nemažiau svarbu ne tik suprasti kito emocijas, bet ir išmokti atsiprašyti. Tad neteiskite vaikų, o tik būkite jų vedliais santykių išsiaiškinime.
  • Suartinkite. Po pykčių dažnai visi užsibūname emocijose, todėl bendrauti toliau ir greitai pasimiršti, ne visiems pavyksta. Jei matote, kad vaikai nebenori žaisti kartu, pasistenkite juos suartinti, pasiūlyti žaisti visiems kartu, o gal galite net ką nors pagaminti.
  • Stebėkite. Stenkitės, jog jūsų įsikišimas į konfliktą būtų vertingas. Juk toks tikslas ir yra. Tad kiekvieną kartą, kai yra nesutarimai tarp vaikų, juos stebėkite. Atkreipkite dėmesį, kaip jie elgiasi ar prisimena jūsų patarimus. Jei vaikams sunkiai sekasi, priminkite tai, ko mokėte juos praėjusį kartą.

Ar skaičius svarbus?

Nors kalbame apie santykių formavimąsi, konfliktų sprendimą, tačiau verta prisiminti ir tai, kad tiems dalykams turi įtakos ir amžius. Normalu, kad mažesnis amžiaus skirtumas sukuria daugiau bendrų interesų bei veiklų, o didesnis gali sukelti nesutarimų, juk vaikai būna skirtinguose etapuose. Tad mažesnis vaikas negavęs dėmesio iš vyresnio, gali supykti, imti kito daiktus, kurių imti galbūt negalima. Na, o vyresnis vaikas, kuris nepratęs, ne visada bus patenkintas. Tad tokiu atveju labai svarbu paaiškinti abiem vaikams apie jų ribas, nustatyti taisykles.

Tačiau, kad ir koks amžiaus skirtumas bebūtų, svarbu yra emocinio ryšio stiprybė, kuri pasiekiama tada, kai abu vaikai įdeda pastangas, o tėvai nukreipia juos tinkama kryptimi.

Viskas?

Akivaizdu, kad brolių ir sesių santykiai ne visada yra lengvi, tačiau su tėvų pagalba ir tinkamu ryšio kūrimu, jie gali tapti labai tvirtais. Na, o tiems, kurie jau turi seses ar brolius, verta prisiminti, kad yra tokių, kurie visada apie tai svajojo, bet juk ne visoms svajonėms lemta išsipildyti. Būtent todėl svarbu įdėti kuo daugiau pastangų užsiimant bendromis veiklomis, išmokti spręsti konfliktus. Taigi, išvados paprastos – jei tarpusavio santykiai geri, tai gali tapti ilgalaikio ir svarbaus santykio pagrindu, kuris padės ne tik augti individualiai, bet ir suteiks galimybę turėti geriausią draugą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *