fbpx

Nemokamas pristatymas nuo 50€

Šeimos terapija. Kelias į harmoniją ir supratimą

Meilė visada teisi, o šeima neteisi tuomet, kai joje nėra meilės. Todėl šeima tampa meilės tęsiniu arba jos pabaiga. – I. Laimutytė

Šeima – tai ne tik žmonių grupė, kuri pati save taip vadina, tai žmonės, kurie vieni kitais rūpinasi. Darnūs santykiai šeimoje yra itin svarbūs, vis dėlto dėl skirtingų žmonių požiūrių ar net kartų skirtumų, geri santykiai tampa tik iliuzija. Tačiau net ir sunkiausios situacijos išsprendžiamos, o tai gali padėti padaryti šeimos terapija.

Kas ta šeimos terapija? Kaip ji vyksta?

Šeimos terapija – tai grupinės psichoterapijos rūšis, o jos tikslas padėti šeimoms sprendžiant problemas, kurios turi įtakos psichinei sveikatai ir funkcionavimui. Be šio tikslo šeimos terapija turi ir dar keletą tikslų, pavyzdžiui, sukurti geresnę namų aplinką, išspręsti problemas, su kuriomis susiduriama.

Šeimos terapijos užsiėmimus veda specialistas – terapeutas, kartais psichologas ar socialinis darbuotojas. Specialistai jums gali padėti, jei susiduriate su jau minėtomis problemomis: konfliktais šeimoje, priklausomybėmis, šeimos nario liga, finansinėmis, vaikų elgesio problemomis, neištikimybe ir daugeliu kitu atveju. 

Dažniausiai šeimos terapijoje specialistas pasikalba su visais šeimos nariais, susipažįsta su šeimos istorija, narių santykiais, užduoda klausimus apie tai, kaip kiekvienas žiūri į problemą, išsiaiškina, kada problema prasidėjo ir kokių sprendimo būdų buvo imtasi, jog ją išspręsti. Problema yra tikslinama tol, kol pacientas ir specialistas ją supranta vienodai. Tam dažniausiai padeda konkrečios ir tikslios sąvokos. Būtent tokiu būdu ir yra nustatoma diagnozė – konfliktų priežastys ir pobūdis. Sužinojus pačius svarbiausius dalykus yra aptariamos sprendimo galimybės. Specialistas kritiškai įvertina visas alternatyvas, padeda žmonėms nuspręsti, kokios jų pozicijos ir ar jie pasirengę keistis. Taip prasideda kelias į harmoniją ir supratimą.

Šeimos terapija vidutiniškai trunka 12 seansų, o susitikimo dažnis priklauso nuo konkrečių problemų, į kurias sutelkiamas dėmesys.

Šeimos terapijos metodai

  • Struktūrinė šeimos terapija. Šis metodas skirtas tam, jog pertvarkyti šeimos struktūrą, paversti šeimą labiau funkcionuojančia. Terapeutas padeda nustatyti vaidmenis ir ribas, kurie padėtų išvengti konfliktų ar nesusipratimų.
  • Strateginė šeimos terapija. Šis metodas padeda nustatyti tikslus ir strategiją, kuri leis juos pasiekti, sprendžiant elgesio problemas bei konfliktus.
  • Sistemų teorija. Tai teorija, kuri laikoma sistema. Šioje sistemoje nariai yra tarpusavyje susiję ir veikia vieni kitus, tad terapeutas padeda žmonėms suprasti, kaip vieno asmens elgesys gali veikti kitus ir kaip jie gali pagerinti visą sistemą, pakeisdami savo elgesį.
  • Naratyvinė terapija. Šis metodas padeda šeimos nariams atskleisti ir perrašyti savo gyvenimo istorijas. Terapeutas padeda sukurti naujus pasakojimus, kurie atskleidžia pozityvesnį požiūrį į save.

Terapijos iššūkiai

Nors šeimos terapija yra naudinga, tačiau ji turi ir savo iššūkių. Juk kai kurios šeimos nesugeba efektyviai dalyvauti terapijoje dėl skirtingų priežasčių. Vienos iš tokių priežasčių gali būti: nenoras bendradarbiauti, stiprūs konfliktai, principai. Efektyvumą lemia ir specialisto kvalifikacija. Svarbu atsirinkti tinkamą žmogų savo šeimai, kuris būtų ne tik profesionalius, bet ir atitiktų jūsų šeimos poreikius.

Nepaisant iššūkių, kokią naudą man suteiks šeimos terapija?

  • Pagerins komunikaciją. Geriau suprasdami vieni kitus ir mokydamiesi bendrauti, sumažinsime konfliktų skaičių ir jų intensyvumą bei pagerinsime komunikaciją.
  • Sustiprins individualią gerovę. Nors terapija orientuota į šeimą, tačiau ji gali padėti pasijausti išgirstiems ir suprastiems, pagerinti asmeninę savijautą.
  • Ugdys problemų sprendimo įgūdžius. Terapija padeda išmokti išspręsti problemas kartu, o ne individualiai. Tai gali sumažinti ne tik stresą, bet ir padidinti bendradarbiavimo bei bendravimo lygį visoje šeimoje.

Pratimai namuose jūsų šeimai

Šie pratimai gali padėti pagerinti tarpusavio pasitikėjimą, sumažinti įtampą ar būti būdu praleisti laiką kartu. Nors kai kurie pratimai turės didesnį poveikį jei dalyvaus terapeutas, tačiau galite juos išbandyti ir namuose.

  • „Stebuklų klausimas“ – tai pratimas, kuris leis išsiaiškinti kiekvieno šeimos nario svajones ir norus. Šioje užduotyje reikia užduoti klausimą: ,,Šiąnakt, kai miegojote, įvyko stebuklas. Rytoj pabudę, ką pastebėtumėte, kas pasakytų, jog gyvenimas staiga pagerėjo?.“ Klausimai, į kuriuos reikia atsakyti vėliau: kaip jausitės, ką pamatysite ir išgirsite. Apibendrinant tai turėtų būti įžvalgos, kurios leistų galvoti apie neribotas pokyčių galimybes.
  • „Emocinis kamuolys“ – tai pratimas, kuris skirtas aptarti emocijas su šeima ir išmokti klausytis vienas kito bei išreikšti savo jausmus. Šis pratimas ypač tinka vaikams ir paaugliams, nes sumažina spaudimą kalbėti apie emocijas, kurios yra nepatogios. Šiai užduočiai jums reikės kamuolio ir žymeklio. Ant kamuolio užrašykite: laimingas (-a), vienišas (-a), liūdnas (-a), kvailas (-a), susigėdęs (-usi), susirūpinęs (-usi). Atsistoję arba susėdę ratu meskite kamuolį vienas kitam. Tas, kuris pagaus kamuolį, turi apibūdinti dieną, kurią jautė tam tikrą emociją.
  • „Veidrodinė veikla“ – šis pratimas suartina žmones. Kiekvienas žaidimo dalyvis turi būti dėmesingas ir įsitraukęs. Du žmonės turi stovėti vienas prieš kitą. Žaidimo esmė yra kopijuoti tai, ką daro kitas žmogus. Vadinasi, vienas daro tam tikrą judesį, o kitas jį atkartoja. Svarbu veiksmus atlikti lėtai tam, kad vienas asmuo galėtų prisitaikyti prie kito. Žinoma, vis pasikeiskite rolėmis.

Taigi….?

Šeimos terapija padeda šeimoms įveikti sunkumus, sukurti stipresnius bei sveikesnius santykius. Nors tai procesas, kuris reikalauja laiko ir pastangų, tačiau rezultatai pradžiugins kiekvieną. Juk kas nenori turėti gerų santykių su savo artimaisiais? Terapija padės ne tik išspręsti problemas, bet ir išmokti palaikyti vieni kitus. Šeimos terapija – tai kelias į harmoniją ir supratimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *